Witryna internetowa. Technologia przełomu XX i XXIw. Stworzona by prezentować treści, które uprzednio były zarezerwowane jedynie dla wydawnictw, gazet, radia czy telewizji. Obecnie dostępna każdemu jako źródło wiadomości (często nieprawdziwych, mylących, frustrujących) ale także jako wyraz własnej twórczości, zaistnienia medialnego w sieci.

Historia

Wszystko zaczęło się wraz z pierwszym komputerem1Nie byłoby sieci komputerowych bez komputerów, tak więc pierwszy komputer zapoczątkował rozwój technologii, o której jeszcze wtedy nie myślano. ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) został zaprojektowany w 1945 roku, przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego z University of Pennsylvania’s Moore School of Electical Engineering. Publicznie zaprezentowano go jednak dopiero w lutym 1946 roku na Princeton University. W roku 1975, po odtajnieniu danych brytyjskich, na światło dzienne wyszedł jeszcze jeden projekt. Komputer o nazwie Colossus oraz niemiecka konstrukcja Konrada Zussego, które także pretendują do miana pierwszych. Projektem Colossus kierowali Max Newman i Tommy Flowers, uczestniczył w nim również Alan Turing. Zbudowany został w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park. Konrad Zusse z kolei znany jest z budowy maszyn z1, z2 i z3, ale wszystkie zostały zniszczone w trakcie wojny. Model z4, skonstruowany w latach 1942 – 45 częściowo się zachował i został na powrót uruchomiony w roku 1950 i używany na Eidgenössische Technische Hochschule ETHZ w Zurychu do obliczeń naukowych. w latach 40 XX w., ale charakteru wraz z powstaniem sieci229 października 1969 nawiązano pierwsze połączenie pomiędzy dwoma punktami nowej sieci ARPANET. Warto przy tym pamiętać o jednym istotnym szczególe: ARPANET nie był pierwszą siecią komputerową, jednak wszystkie dotychczasowe sieci łączące główne ośrodki obliczeniowe wymagały istnienia jednej, centralnej maszyny zawiadującej pracą sieci. Nic dziwnego, że wojskowi oczekiwali innego rozwiązania – w razie wojny taki centralny komputer danej sieci byłby pierwszym celem wroga. Dzięki inżynierowi z Grodna, a także innym naukowcom współtworzącym nowe metody przesyłu danych w nowo opracowywanych sieciach. Warto tu wspomnieć m.in. Donalda Daviesa z brytyjskiego National Physical Laboratory – opracował on, niezależnie od Barana, podobną koncepcję sieci opartej na przełączaniu pakietów. Istotny wkład koncepcyjny w kształt dzisiejszej globalnej sieci miał również Leonard Kleinrock, który jeszcze jako pracownik MIT w 1962 roku opracował matematyczne podstawy przełączania pakietów, specjalizował się m.in. w matematycznej teorii kolejek. Później, pod koniec lat 60-tych XX wieku Kleinrock odgrywał znaczącą rolę w procesie projektowania ARPANETu, a dokładniej końcówki sieci znajdującej się na UCLA, czyli University of California w Los Angeles. Brał on również udział w pierwszej wymianie danych w sieci ARPANET. od lat 60 XX w. Pędu jednakże nabrało dopiero z wymyśleniem WorldWideWeb3Rok 1991 to nie tylko początek Internetu w Polsce, to również początek działania usługi, która tak naprawdę zmieniła oblicze Sieci i zbliżyła komputery do ludzi: WWW. Generalnie WWW (World Wide Web) to tylko jedna z wielu usług funkcjonujących w internecie (jak choćby wspomniane wcześniej Usenet czy email). Ojcem WWW jest Tim Berners-Lee, pracownik CERN-u, który jeszcze w 1989 roku zaproponował projekt bazy danych i systemu informacyjnego opartego na dokumentach tekstowych zawierających hipertekstowe odnośniki. W bardziej formalnej formie pomysł Bernersa-Lee (i współpracującego z nim Roberta Cailliau) zostaje zaprezentowany 12 listopada 1990 roku – wtedy też po raz pierwszy pojawia się pojęcie WorldWideWeb (właśnie tak pisane, jako jedno słowo).  Taką też nazwę miała pierwsza przeglądarka WWW opracowana właśnie przez Bernersa-Lee. Za oficjalną datę startu usługi WWW w Internecie uznaje się 6 sierpnia 1991 roku. Wtedy właśnie naukowiec CERN-u publikuje krótkie podsumowanie projektu dotyczącego WWW na usenetowej grupie dyskusyjnej alt.hypertext. Jednak pierwsi użytkownicy są w stanie korzystać z WWW dopiero od 23 sierpnia 1991 roku. czyli znanej dziś WWW i tak powszechnej, że niektórzy błędnie utożsamiają Internet z tą usługą będącą jedynie wycinkiem jednej spośród wielu innych usług dostępnych w Internecie.

Znaczenie WWW i jego rola i problemy

Niebagatelnym znaczeniem WWW jest tak naprawdę umożliwienie powszechnego dostępu do informacji w sposób przejrzysty, łatwy do interpretacji i nie wymagający większej wiedzy z zakresu obsługi komputerów i sieci by z niego móc korzystać. Rolą jest bycie nośnikiem informacji. Problemem jest jednak wiarygodność tych informacji. Witryny WWW mogą być tworzone w zasadzie przez każdego; wykształconego czy niewykształconego; fachowca, czy amatora; rzetelnego, czy chcącego wprowadzić w błąd. Wyżej wymienione problemy są tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Zadanie do samodzielnego wykonania: Przygotuj krótki (do 3 stron A4) referat o znaczeniu Internetu, w tym funkcjonalności WWW. Opracuj zagadnienie rozważając benefity i zagrożenia tak dostępu do informacji jak i tworzenia informacji w internecie przez nieodpowiedzialne osoby. Referat ten załącz jako pdf w Moodle do dzisiejszego tematu, a następnie umieść go jako temat wprowadzający na swojej stronie internetowej, gdy już uzyskasz do niej dostęp i poznasz jak ją skonfigurować.