Często da się zauważyć, że środowisko programistyczne przyjmuje w treści programowanych komunikatów polskie litery. Niestety podczas uruchomionego programu wyświetlają się zamiast nich klasyczne “krzaczki”. Jest to spowodowane stroną kodową w jakiej wyświetlana jest konsola – najczęściej jest to strona kodowa, która nie zawiera polskich znaków – tj. CP850. Ta strona kodowa jest zestawem znaków alfabetu łacińskiego wraz ze znakami języków Europy Zachodniej i jest standardem wprowadzonym przez firmę IBM (twórcę komputerów klasy PC).
Polski alfabet wymaga stosowania dodatkowych znaków, które nie zostały uwzględnione w standardzie, stąd była konieczność zdefiniowania strony kodowej, która umożliwiałaby korzystanie z tych znaków dla polskich użytkowników. W historii powstało szereg stron kodowych dla języka polskiego i można wymienić takie jak np. Mazovia, Latin2 (CP852/ znany również jako: ISO 8859-2), czy też wdrożony przez Microsoft standard Win-1250, czy też obecnie coraz częściej stosowany standard Unicode UTF-8, czy też UTF-16.
Wracając do kwestii polskich znaków w konsoli, w celu ich uzyskania należy zmienić podstawową stronę kodową CP850 na CP852, aby to uzyskać wystarczy dodać do programu kilka linijek kodu:
#include <windows.h> #include <iostream> int main() { SetConsoleCP( 852 ); setlocale ( LC_ALL, "" ); printf("Polskie litery: ĄĆĘŃŁÓŻŹąćęńłóżź); }