W poprzednim temacie zapoznaliśmy się z podstawowymi operacjami bazo-danowymi. Teraz już czas zmierzyć się z bardziej zaawansowaną składnią poleceń umożliwiającą głębszą manipulację zagregowanymi w bazie danych wartościami.
Ćwiczenie 1: Zakładając, że urzędnikom odciąga się 25% pensji na podatek dochodowy, oblicz wartość tego podatku i wyświetl wraz z kolumną ZAROBEK.
Ćwiczenie 2. Wylicz dochody za cały rok pracowników obejmujących stanowisko sprzedawcy. Dane te wyświetl wraz z ID_Pracownika, Imie, Nazwisko, Stanowisko, Zarobek.
Ćwiczenie 3: Wyświetl średnią pensję sprzedawców
W tym celu musimy już sięgnąć do funkcji SQL, czyli znać ich nazwę, funkcję i sposób użycia. Tak więc dla tego zadania wyliczenie średniej wymaga posiadania informacji o sumie i o ilości.
Ćwiczenie 4: Do tabeli PRACOWNICY dodaj kolumnę PROWIZJA, która będzie przechowywać wartości tego samego typu co ZAROBEK.
Ćwiczenie 5: Dla pracowników obejmujących stanowiska sprzedawców, wypełnij kolumnę PROWIZJA wartością 300.
Ćwiczenie 6: Wyświetl roczny dochód sprzedawców (dochód obejmuje także prowizję). Kolumna zawierająca wartości dochodu musi mieć nazwę. Wyświetl także kolumny: Imie, Nazwisko, Stanowisko, Zarobek.
Ćwiczenie wymaga znajomości słowa AS do nadawania nazw aliasów kolumn.
Ćwiczenie 7: Wyświetl pensję sprzedawców (z uwzględnieniem prowizji) jako kolumnę o nazwie DOCHOD_MIESIACA oraz Imie, Nazwisko, Stanowisko, Zarobek.
Ćwiczenie 8: Wyświetl pracowników, których wartość prowizji jest większa niż 20% pensji.
Ćwiczenie 9: Wyświetl dane dotyczące sprzedawców: ID_Pracownika, Imie, Zarobek, Prowizja, różnica między pensją a wartością prowizji. Uporządkuj wyniki według tej różnicy.
Ćwiczenie 10: Uporządkuj dane z poprzedniego zapytania według Nazwiska, nie używając we właściwym poleceniu nazwy kolumny.
Ćwiczenie 11: Pogrupuj pracowników według numeru działu. Wyświetl te dane wraz z liczebnością grup.
Ćwiczenie 12: Wyświetl nazwę stanowiska oraz liczbę osób na danym stanowisku
Ćwiczenie 13: Ile wynosi średnia pensja w każdym dziale. Wyniki uporządkuj według numeru działu.
Ćwiczenie 14: Wyświetl stanowiska występujące w dziale numer 30 oraz liczbę pracowników obejmujących te stanowiska. (Pogrupuj pracowników, którzy pracują w dziale numer 30, według numeru działu i stanowiska. Wyświetl te dane wraz z liczebnością grup.)
Ćwiczenie 15: Wyświetl wszystkie stanowiska z wyjątkiem kierownika. Określ ile osób pracuje na danym stanowisku i jaka jest średnia pensja na danym stanowisku.
Zadanie: Z przygotowanych wyżej ćwiczeń sporządź raport w postaci dokumentu pdf i załącz go w Moodle. Raport powinien zawierać numer ćwiczenia, odpowiadający mu kod SQL i krótki opis wykonywanej czynności.
Domyślnie pliki otwierane są w trybie tekstowym, co pozwala zapisać i odczytać dane w określonym kodowaniu jako stringi. Współcześnie, najczęściej używanym kodowaniem dla tekstu jest standard UTF-8. Trzeba jednak pamiętać, że w trybie tekstowym znaki końca linii dla systemów Unix (\n) i Windows Dowiedz się więcej…
Często nasze programy potrafi przerwać nieoczekiwany błąd… spowodowany albo zewnętrzną przyczyną, albo naszym niedopatrzeniem. Jednym ze sposobów eleganckiego “załatwienia” problemu jest przejęcie wywołania wyjątku i obsłużenie go w wybrany przez nas sposób. Jednym z takich błędów może być np. brak pliku, z którego chcemy odczytać dane. Dowiedz się więcej…
Obsługa plików jest ważną częścią programowania, umożliwiając zapis naszych danych do pliku, bądź wczytywanie do programu danych z zewnątrz. Aby rozważyć temat plików musimy zdawać sobie sprawę w jaki sposób są one skonstruowane. W najprostszym podejściu możemy wyróżnić dwa rodzaje plików: Dowiedz się więcej…